W ubiegłą sobotę spotkaliśmy się na skwerku w Zawoi Centrum, aby wspólnie czytać i słuchać polskiej klasyki z epoki romantyzmu. Podczas XI edycji Narodowego Czytania, organizowanej przez Prezydenta RP od 2012 roku, zajęliśmy się lekturą Ballad i romansów Adama Mickiewicza.

Gościem honorowym Narodowego Czytania pod Babią Górą był Wójt Gminy Zawoja, Marcin Pająk, który przeczytał dla nas Romantyczność. Zaprosiliśmy także krakowskiego aktora teatralnego Wojciecha Trelę, który zadeklamował dla nas m.in.  Panią Twardowską, Świteziankę oraz Powrót taty. Artystyczna atmosfera towarzyszyła także kolejnym lektorom: uczniom szkół, dyrektorowi i pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej oraz gościom z widowni.

Wszystkim zaangażowanym w tegoroczne Narodowe Czytanie bardzo dziękujemy.

Czytaj więcej “Ballady i romanse” podczas Narodowego Czytania pod Babią Górą 2022

Narodowe Czytanie jest akcją organizowaną przez Prezydenta RP od 2012 roku. Tegoroczna, XI edycja zachęca nas do lektury „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Gminna Biblioteka Publiczna dołącza do akcji i zaprasza wszystkich mieszkańców i odwiedzających Gminę Zawoja do wspólnego czytania. Narodowe Czytanie pod Babią Górą odbędzie się w sobotę 24 września o godzinie 10:00 na Skwerku w Zawoi Centrum (plac przed budynkami poczty i banku). Razem z nami fragmenty Ballad i romansów przeczytają m.in.: Wójt Gminy Zawoja Marcin Pająk oraz aktor Wojciech Trela.

W razie złej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do budynku Biblioteki.


Wojciech Trela jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego). Jako aktor współpracuje z m.in.: Teatrem Stu w Krakowie, Teatrem Dramatycznym w Warszawie czy też Teatrem Nowym w Nowym Sączu. Szerszej publice znany z takich filmów jak „Gurgacz. Kapelan Wyklętych” (rola tytułowa), „Krew Boga”, „1800 gramów” oraz seriali „Żołnierze wyklęci”, „Szpilki na Giewoncie”, „Na dobre …

Czytaj więcej Narodowe Czytanie pod Babią Górą 24.09.2022 godz. 10:00

Serdecznie zapraszamy naszych najmłodszych czytelników (i nie tylko) na warsztaty malowania na szkle, które przeprowadzi pan Stanisław Wyrtel, artysta pochodzący z Zubrzycy Górnej. Odbędą się 11 sierpnia (czwartek) o godzinie 10:00 w sali Biblioteki.

Zapisy na warsztaty do 9 sierpnia:
- telefonicznie - 33 877 50 41
- mailowo - gbpzawoja@gmail.com
- osobiście w Bibliotece

Czytaj więcej Warsztaty – Malowanie na szkle