Narodowe Czytanie jest akcją organizowaną przez Prezydenta RP od 2012 roku. Tegoroczna, XI edycja zachęca nas do lektury „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Gminna Biblioteka Publiczna dołącza do akcji i zaprasza wszystkich mieszkańców i odwiedzających Gminę Zawoja do wspólnego czytania. Narodowe Czytanie pod Babią Górą odbędzie się w sobotę 24 września o godzinie 10:00 na Skwerku w Zawoi Centrum (plac przed budynkami poczty i banku). Razem z nami fragmenty Ballad i romansów przeczytają m.in.: Wójt Gminy Zawoja Marcin Pająk oraz aktor Wojciech Trela.

W razie złej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do budynku Biblioteki.

Wojciech Trela jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego). Jako aktor współpracuje z m.in.: Teatrem Stu w Krakowie, Teatrem Dramatycznym w Warszawie czy też Teatrem Nowym w Nowym Sączu. Szerszej publice znany z takich filmów jak „Gurgacz. Kapelan Wyklętych” (rola tytułowa), „Krew Boga”, „1800 gramów” oraz seriali „Żołnierze wyklęci”, „Szpilki na Giewoncie”, „Na dobre i na złe”.